محافظ یخچال

انواع محافظ یخچال :

 بعضی لوازم خانگی بیشتر از سایر لوازم تحت تاثیر قرار می گیرند که بطور کلی شامل دستگاههایی می شود که به طور دائم به برق متصل می باشد

و در طی شبانه روز به صورت خودکار یا دستی فعال یا استندبای (آماده به کار) می شود عموما دستگاههایی که دکمه روشن خاموش اصلی به صورت مکانیکی دارند کمترین آسیب هارا در نوسانات می بینند .

دستگاههایی که بطوردائم به برق متصل می باشد و بیشترین تاثیر را از نوسان برق را دارد .

یخچال  :

یخچال جزء دستگاههای خودکار بوده و همیشه به برق متصل می باشد ، با توجه به ساختمان یخچال و برند دستگاه موتور ، بورد و دیگر قطعات داخلی به صورت خودکار در هر لحظه یا موقعییتی بدونه توجه به وضعییت برق فعال یا غیر فعال می شود به طور مثال در لحظه ای که موتور یخچال روشن می شود اگر برق خانه ضعیف یا در شرایط مناسبی نباشد سیتم استارت اولیه موتور به درستی انجام نشده و بدونه شک آسیب خواهد دید .

فریزر :

فریزر هم دارای اجزای مشابه یخچال بوده و مشکلات یخچال شامل فریزر هم خواهد بود.

ساید بای ساید :

ساید بای ساید در مجموع بیشتر از یخچال و فریزر تحت تاثیر نوسان برق قرار می گیرد چون موتورهای بکاررفته در آن به مراتب قوی تر و دارای استارت اولیه شدید تری است از طرف دیگر بیشتر ساید بای ساید های موجود در بازار از سیستم الکترونیکی برای کنترل دما در قسمت های مختلف استفاده می کنند که آسیب پذیری دستگاه به همین میزان افزایش می گردد .

دستگاههای صوتی و تصویری (crt , lcd , led , plasma tv , vcr , vcd , dvd player , dvr , …)

این گونه لوازم نیز در بیشتر منازل به طور دائم به برق متصل می باشد و فقط از طریق ریموت کنترل مربوطه خاموش یا روشن می گردد ، که خاموش شدن کامل برای آن وجود ندارد و فقط در حالت استندبای ( آماده به کار ) قرار می گیرد . البته در برخی از لوازم دکمه کاملا خاموش بر روی پنل وجود داشت که در مدلهای جدید حذف شده است و با خاموش کردن دستگاه فقط مصرف برق آن به میزان در حد صفر کاهش می یابد ولی تاثیر پذیری نوسان برق به قوت خود باقی است .

 

هود آشپزخانه

هود های آشپزخانه تنوع زیادی دارند که به دو صورت کلی می باشد که یک دسته به صورت الکترونیکی یا دکمه های لمسی کنترل می شود که بیشتر ین خطر خرابی بر اثر نوسان را دارد و دسته دیگر به صورت مکانیکی کنترل می شود که مسلما فقط در زمان روشن بودن تحت تاثیر نوسان قرار دارد .

موتورهای هود آشپزخانه بعلت نوع طراحی موتوری که دارند در مقابل نوسان های معمولی کمتر آسیب می بینند مگر افزایش یا کاهش بیش از حد ولتاژ به صورت بیشتر از چند لحظه .

لباسشویی ، ظرفشویی و اجاق گاز (لوازمی که در شبانه روز بیشتر زمان کامل خاموش می باشند)

بیشتر لوازم این گروه در زمان عدم استفاده دکمه خاموش و روشن اصلی آن بطور کامل برق اصلی را قطع می کند ، بدیهیست که دستگاه فقط در زمان روشن بودن تحت تاثیر نوسان قرار می گیرد .

توضیحات بالا برای لوازم خارجی می باشد و ممکن است با محصولات شما متفاوت باشد برای کسب اطلاعات دقیقتر با شرکت تولید کننده یا وارد کننده محصول خود مکاتبه کنید .

بیشترین خرابی ها بر اساس تجربه با افت یا افزایش شدید در کسری از ثانیه شروع می شود و ادامه پیدا می کند اینجاست که نقش محافظ های یخچال وارد عمل می شوند و برق اصلی را قطع کرده و با تاخیری تا چند دقیقه مجددا برق را وصل می کنند به نظر می رسد در این مدت احتمالا مشکل برق حل شده است و از طرف دیگر موتورهای یخچال اگر در زمان کار کردن به یک باره برقشان قطع گردد برای راه اندازی مجدد باید چند دقیقه صبر کرد (سیستم ایجاد سرما در سیستم های برودتی براساس فشار گاز و تبدیل گاز به مایع و بالعکس صورت می گیرد) چون در صورت خاموش شدن ، فشار موجود بر روی موتور اجازه راه اندازی مجدد را نخواهد داد و موتور به اصطلاح اورلود خواهد شد .

محافظ یخچال با توجه به توضیحات بالا فقط نقش تاخیر انداز را داشته ودر صورت قطع یا افت و افزایش شدید برق برای چند لحظه این تاخیر را ایجاد می کند و بیشترین کارایی آن در یخچال و فریزر خواهد بود .

و اما تجربیات و توصیه های شخصی در مورد محافظ یخچال :

استفاده از محافظ در مورد یخچال ، فریزر ، ساید بای ساید و کلا لوازمی که کمپرسور برای خنک یا گرم کردن دارند مانند کمربند ایمنی است که ممکن است در طی ماهها یک بار به کار آید ولی همان یه بار از موتور محافظت می کند .

محافظ یخچال فقط از موتور یخچال حفاظت می کند و برای قسمت های الکترونیکی تاثیری ندارد .

محافظ های که در کشور ایران ساخته می شوند به نسبت قیمت خیلی بهترند .

Call Now Button